Instytut Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki

Kontaktul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
e-mail: artinstytut@umk.pl

TORUŃSKA GRAFIKA W WARSZAWIE

Zdjęcie ilustracyjne

8 kwietnia 2025 roku o 15:00 w Warszawie na Wydziale Grafiki ASW w Print Studio 5 odbył się wernisaż wystawy “2x2 GRAFIKA TORUŃSKA” prezentującej fragment twórczości artystycznej czwórki wykładowców Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. czyli dr hab. Agaty Dworzak - Subocz, prof. UMK dr hab. Marka Zajko prof umk, dr Oksany Budnej oraz dr. Piotra Czyża, którzy w swoich działaniach twórczych głównie poruszają się w obszarze grafiki warsztatowej - wklęsłodruku oraz serigrafii.

Tytuł i oprawa graficzna wystawy eksponuje “2x2” dlatego, że wystawa prezentuje prace dwóch duetów prowadzących Pracownie Serigrafii i Wklęsłodruku.
- Pracownię Serigrafii prowadzą dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof UMK i dr Piotr Czyż. 
- Pracownię Wklęsłodruku prowadzą dr. hab. Marek Zajko, prof UMK i dr Oksana Budna-Kaczor.
 
Dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2000 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Zakładzie Grafiki w Pracowni Serigrafii. W 2007 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora UMK w Katedrze Grafiki w Pracowni Serigrafii. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla specjalności Grafika Warsztatowa i Projektowanie Graficzne.
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej grafiki prezentowane były na 41 wystawach indywidualnych i 303 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
 
Dr Piotr Czyż - absolwent kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 2017 roku obronił dyplom artystyczny z wyróżnieniem pod kierunkiem dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK. Stypendysta Ministra za wybitne osiągnięcia za rok akademicki 2016/2017. Obecnie jest asystentem w Pracowni Serigrafii. W 2022 roku obronił pracę doktorską w Dyscyplinie Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki. Uczestniczył w wielu projektach artystycznych, ponad 60 wystawach zbiorowych i 12 indywidualnych. Organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe studentów WSzP UMK oraz innych polskich twórców w Galerii PERS oraz Sekcji Sztuk Pięknych UMK. Otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Artystycznego Magazyn Zbożowy GS w Mogilnie w ramach Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego „Rysować Naturalnie” oraz II nagrodę w kategorii Animacja w VIII Konkursie Filmów Amatorskich KLAPS / KINO Orzeł w Bydgoszczy.
 
Dr hab. Marek Zajko, prof.UMK - absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W latach 1993-1998 studiował na Kierunku Grafika Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1998 roku w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Mirosława Piotrowskiego. Od tego też roku jest wykładowcą Katedry Grafiki (Pracownia Wklęsłodruku), aktualnie na stanowisku profesora UMK. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki.Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej i rysunku. Przedmiotem jego badań warsztatowych są przede wszystkim eksperymenty formalne w obrębie druku wklęsłego (zarówno trawionego jak i technik rytowanych) z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi i materiałów, min.: syntetyków, poliestrów i korundu. Prezentował swoje prace na 74 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, konkursach i prezentacjach artystycznych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.
 
Dr Oksana Budna - w 2012 roku rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Grafika. Od drugiego roku studiów wybrała jako specjalizację Grafikę Warsztatową - Pracownię Wklęsłodruku, prowadzoną przez prof. Bogumiłę Pręgowską i dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK. Dyplom artystyczny, pod kierunkiem dr. hab. Marka Zajko, prof. UMK, obroniła w czerwcu 2017 roku z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk pięknych na macierzystej uczelni. Od 2018 roku zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Wklęsłodruku WSzP UMK. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki. W swoich działaniach twórczych odnosi się głównie do człowieka, jego przeżyć, emocji oraz spotykanych sytuacji. Wciela się w rolę obserwatora, starając się wyłapać pewne nurtujące ją zagadnienia, które później przenoszone są na matrycę. Techniki metalowe stały się idealnym „narzędziem” do wyrażenia jej ekspresji - grubo trawiona linia oraz płaska plama czerni są jednym z głównych środków wyrazu. W swoich kompozycjach używa także cytatów fotograficznych w celu nadania pewnej autentyczności zaobserwowanych przez nią zjawisk.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.